Odwiedź bezpośrednio stronę główną

HAPPY NOMAD: przystań współczesnego wędrowca

Data:

Wydział Architektury PW

Projekt studencki, jednocześnie brał udział w edycji konkursu Dezeen x MINI Living, w którym został wyróżniony spośród 15 najlepszych prac.
Współautorki: Zuzanna Kołakowska, Magda Blicharz

Wizualizacje: własne

Opracowany przez nas projekt jest utopijną wizją świata za około 100 lat. Stara się odpowiedzieć ja wyzwania, dotyczące tego, jak ludzie będą żyć i pracować , a także jak będzie wyglądała ich przestrzeń. Zaproponowne przez nas rozwiązania architektoniczne uwzględniają koczowniczy tryb życia, który będzie coraz częstszym obliczem szybkiego rozwoju technologicznego, uberyzacji, problemów klimatycznych, pandemii, preferowanego modelu rodziny, a także nawyków współczesnego społeczeństwa.
Opracowany został wielofunkcyjny system mieszkaniowy przeznaczony dla wspóczesnego nomady - samotnego, pracującego jako wolny strzelec z każdego miejsca na świecie, co w konsekwencji daje mu więcej wolnego czasu, który może poświęcić na pasje, spotkania z przyjaciółmi i odpoczynek.
Proponowany systemu mieszkaniowy jest łatwo adaptowalny, dzięki czemu te same konstrukcje można budować na całym świecie. Składa się z poszczególnych platform połączonych trzonem technicznym, na których losowo umieszczane są jednostki mieszkalne.
Całość ma być w założeniu w pełni kontrolowana przez aplikację mobilną. Przewidziano także cały system zaopatrzenia, taki jak uprawa żywności i usługi dostawcze obsługiwane przez sztuczną inteligencję. Domy mogą być stawiane bardzo szybko dzięki specjalnym metodom produkcji i prefabrykacji.